Mój nowy blog

Mój nowy blog
(kliknij w obrazek)

19 grudnia 2011

Jana Frey „Bez odwrotu“


Czternastoletnia Lilli wychowywana przez matkę poznaje przystojnego Dawida. Chłopak wydaje się być idealny. Miły, grzeczny, ma wspaniałą rodzinę. Cud, miód. Wszystko się nagle komplikuje w momencie, gdy Lilli zachodzi w ciążę. Dziewczyna jest zagubiona. Matka doradza jej aborcję, jednak ona nie jest przekonana do tego pomysłu. Co zrobi? A jak zachowa się w tej sytuacji Dawid, ten wymarzony, porządny chłopak? Czy dwoje dzieci jest w stanie wychować dziecko?


Historia jest oparta na faktach. Czytając ją miałam momentami ochotę krzyczeć na główna bohaterkę. Często jej naiwność sprawiała, że załamywałam ręce. Jednocześnie ogromnie jej współczułam. Książka poraża swoja prawdziwością i prostotą. Jest  przestrogą dla każdej nastolatki. Moja ocena to 4,5/6.

3 komentarze:

 1. racja, szkoda dziewczyny, ale co się dziwić jej decyzjom skoro nie miał kto DOBRZE doradzić. matka doradzała aborcję- zabicie, ona przynajmniej na to się nie zgodziła, ale nie miał kto jej pokazać, że dziecko to szczęście, że nie musi być tylko cierpieniem. nie miała wsparcia psychicznego, a te "dyżury" przy dziecku, tylko pogarszały sprawę, bo stało się ono jedynie przykrym obowiązkiem. mam 5 rodzeństwa i wiem jak można być zmęczonym po jednej nocy... ale kiedy się widzi w tej małej istocie wielki skarb, to można wytrwać

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam tą książkę ostatnio i wywołała we mnie dużo emocji. W większości takie same jak u ciebie. Strasznie denerwowała mnie jej postawa i ta jej naiwność względem chłopaka. Nie pozwoliła zabić dziecka, bo było częścią jej, ale też myślała, że będzie miała oparcie w bliskich. Niestety pomyliła się. Książka jest niezwykle wzruszająca i naprawdę godna polecenia.

  ksiazkiraj.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. A nie wydaje wam się, że tytuł nie pasuje? Dla mnie było dziwne, że "Bez odwrotu", skoro ona miała odwrót. Sprawa się wyjaśniła, gdy zobaczyłam oryginalny tytuł "Rückwärts ist kein Weg" co oznacza "Odwrót nie jest drogą". I teraz to ma sens.

  OdpowiedzUsuń